A A A

Pielgrzymka

Pielgrzymka do Portugalii i Santiago de Compostela

11 dni / 10 nocy, 7-17.09.2022, Lisbon- Lisbon


Dzień 1 Środa, 7 września 2022, Lotnisko Lizbona – Almada – Park Narodow – Aveiro, nocleg w okolicy Braga (3 noclegi w okolicy Braga)

Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza o godz. 00:00, o godz. 00:00 wyjazd autokarem z pętli autobusowej przy ulicy Pomarańczowej na lotnisko Berlin Tegel. Godz. 00:00 wylot do Lizbony. Przylot do Lizbony o godz. 08:35. Przejazd słynnym mostem 25 Kwietnia do Almady (okolicy Lizbony)  gdzie zobaczymy Narodowe Sanktuarium Chrystusa Króla. Nastepnie zobaczymy nowoczesna dzielnice Parque das Nações (Park Narodow), zbudowanej dzięki temu, że Lizbona gościła targi Expo’98. Bedziemy mogli zobaczyc most Vasco da Gama bedacy najdłuższym mostem w Portugalii. Rzejazd do Aveiro, miasta nazywanego jest „Portugalską Wenecją”, ze względu na liczne kanały i pływające po nich barki. W tym założonym w X wieku przez Maurów miasteczku wielka atrakcją są elewacje domów wyłożone ceramicznymi płytkami. Mozliwosc degustacji i zakupienia lokalnego przysmaku “Ovos moles”, jest to świeża masa z żółtek jaj zmieszanych z cukrem zamknięta jest w cieniutkim opłatkowym cieście (hostii). Tradycyjne Ovos Moles de Aveiro mają kształt muszli, koników morskich, ryb czy baryłek. Przejazd do hotelu w okolicy Bragi https://www.hoteisbomjesus.pt/hotel-joao-paulo-ii-em-braga/ (3 noclegi) zakwaterowanie, kolacja.

 

Dzień 2 Czwartek, 8 września 2022 Sanktuarium Bom Jesus –Braga - Guimaraes, nocleg w okolicy Bragi

Sniadanie w hotelu. Na poczatku nawiedzimy Sanktuarium Dobrego Jezusa na Górze, tam planowana prywatna Msza Św. i zwiedzanie terenu Sanktuarium. Następnie udamy sie do najstarszego portugalskiego miasta i pierwszej siedziby biskupiej - miasto Braga. Przejście średniowiecznymi uliczkami Bragi do X wiecznej katedry. Po poludniu odkryjemy Guimaraes, kolebka Portugalii, pierwsza stolica kraju. Opcjonalne zwiedzanie zamku z X wieku i spacer po historycznym centrum miasta wpisanym na liste światowego dziedzictwa UNESCO. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.


Dzień 3 Piątek, 9 września 2022 Santiago de Compostela, nocleg w okolicy Bragi

Sniadanie, przejazd do Santiago de Compostela (roznica czasowa +1h), najbardziej znany hiszpański ośrodek kultu i cel pielgrzymek. Katedra w Santiago de Compostela stanowi sanktuarium św. Jakuba i znajduje sie na Liście Światowego Dziedzictwa  UNESCO. Tam planowana prywatna Msza Sw (w lokalnym kosciele lub klasztorze) 12:00 (czasu hiszpanskiego). Zwiedzanie historycznego centrum miasta z katedra z lokalnym przewodnikiem (rezerwacja po stronie IN Tours, platnosc z gory). Czas wolny na zakupy. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.


 

Dzień 4 Sobota, 10 września 2022, Sanktuarium Sameiro - Porto – Fatima, nocleg w Fatimie (5 noclegow w Fatimie)

Planowana prywatna Msza Sw. 07:30 w Sanktuarium w Sameiro. Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do jednego z najstarszych i najpiękniejszych miast północnej Portugalii, do Porto. Zwiedzanie miasta: dzielnica Ribeira, podziwiana w trakcie rejsu po rzece Douro, możliwość zwiedzenia piwnic winnych wraz z degustacją i mini rejs po rzece Douro (rezerwacja po stronie IN Tours, platnosc z gory). Spacer uliczkami miasta, aleje Aliados, przepiękny dworzec St. Bento, dzielnica uniwersytecka, Wieża Duchownych - Torre dos Clerigos. Następnie przejazd do Fatimy do hotelu www.casasaonuno.com (5 noclegow), kolacja, udział w modlitwie różańcowej wraz z procesją, nocleg.

 

 

Dzień 5 Niedziela, 11 września 2022, Fatima – Aljustrel – Batalha - Fatima, nocleg w Fatimie

07:00 Msza św. w Fatimie (w sanktuarium lub kaplicy hotelowej. Śniadanie. Zwiedzanie Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej: Bazyliki, Kaplicy Objawień, Bazyliki Trójcy Przenajświętszej, pomnika św. Jana Pawła II; po południu planowane przejście Drogą Krzyżową, a następnie udamy się do wioski Aljustrel miejsca urodzenia Pastuszków. W tym dniu udamy się również do miejscowości Batalha. Odwiedzimy między innymi zespól klasztorny Dominikanów i gotycką świątynię Matki Boskiej Zwycięskiej. Powrót do Fatimy. Kolacja.

 

 

Dzień 6 Poniedziałek, 12 września 2022 Fatima –Tomar - Coimbra – Fatima, nocleg w Fatimie

07:00 Msza św. Fatimie (w sanktuarium lub kaplicy hotelowej), śniadanie. Przejazd do miejscowości Tomar, tam zwiedzanie zespołu klasztornego Convento do Cristo, założonego przez Zakon Rycerzy Chrystusowych, dawnych Templariuszy. Następnie udamy sie do Coimbry, miasta akademickiego. Odwiedzimy najstarszy uniwersytet w kraju, zwiedzimy Katedrę i kościół św. Krzyża. Zobaczymy miejsca związane z życiem Siostry Łucji. Powrót do Fatimy. Kolacja.

21h30 wieczorem modlitwa różańcowa wraz z procesja a następnie o godz. 22h30 uroczysta Msza Sw. na placu “recinto”. Nocleg.

 

 

Dzień 7 Wtorek, 13 września 2022 Fatima, nocleg w Fatimie

Saniadanie w hotelu. Uroczysta Msza św. na placu. o godz 10h00 (czas trwania ok. 2h30).

Czas wolny na obiad. Reszta dnia do dyspozycji pielgrzymów na terenie Fatimy. Kolacja, wieczorem modlitwa różańcowa wraz z procesja, nocleg.

 

 

Dzień 8 Środa, 14 września 2022 Fatima – Obidos – Alcobaça - Nazare- Fatima, nocleg w Fatimie

07:00 Msza św. w Fatimie (w sanktuarium lub kaplicy w hotelu), śniadanie. Na początku udamy się do miasteczka ślubów - Obidos. Odbędziemy spacer średniowiecznymi uliczkami miasta, odwiedzimy kaplice królewska oraz skosztujemy słynnych wiśniowych likierów. Następnie udamy sie do miejscowości Alcobaça, zwiedzanie klasztoru Cystersów “ Mosteiro Santa Maria da Alcobaça “. Na koniec odkryjemy jedna z najstarszych wiosek rybackich Nazare. Odwiedzimy kościół Matki Boskiej z Nazare. Przewidziana przerwa na lunch, odpoczynek na plazy oraz zakup pamiątek. Powrót do hotelu, kolacja, udział w modlitwie różańcowej oraz procesji ze świecami.

 

 

Dzień 9 Czwartek, 15 września 2022 Fatima- Sintra – Cabo da Roca – Estoril& Cascais, nocleg w okolicy Lizbony (2 noclegi w Carcavelos)

07:00 Msza św. w Fatimie (w sanktuarium lub kaplicy hotelowej), śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do miejscowości Sintra – letniej siedziby królów portugalskich. Możliwość zwiedzania Pałacu Narodowego. Następnie udamy sie na najdalej na zachód wysunięty przylądek kontynentu europejskiego Przylądek Skały “Cabo da Roca”. Na koniec panoramiczne zwiedzanie Estoril & Cascais– dwa malownicze kurorty w okolicy Lizbony. Przyjazd do hotelu https://www.rivierahotel.pt/ (2 noclegi). Kolacja i nocleg.

 

 

Dzień 10 Piątek, 16 września 2022 Lizbona, nocleg w okolicy Lizbony

Śniadanie. Przejazd do Lizbony. Następnie udamy się do XVI wiecznej dzielnicy Belem. Zwiedzanie kościoła św. Hieronima, następnie panoramiczny przejazd dzielnicą Belem: wieża strażnicza, pomnik odkrywców. Przejazd do centralnej części Lizbony. Spacer do najstarszej części miasta – Alfamy, tam zwiedzanie Katedry, Kościoła św. Antoniego (Msza św. o godz. 15:00), Tarasu św. Wincentego (punkt widokowy) z przerwą na kawę. W kolejności: trawers do dzielnicy Baixa, zwiedzanie Praça do Rossio, kościół św. Dominika, Praça dos Restauradores z Aleją Wolności. Powrót do hotelu. Kolacja i nocleg.

 

 

Dzień 11 Sobota, 17 września 2022 Transfer na lotnisko w Lizbonie

Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu. Transfer na lotnisko. Check in 10h05. Wylot do Polski o godz. 12:05.